28 září 2019

MOAB II.

Druhou MOAB jsem rozmluvil tu první. Drze a troufale dopsal co nikdo z lidí pod inspirací už dopsat nemůže. Tedy samý závěr té části příběhu, který se pak už dál odvíjí bez Mojžíše, kdy právě ten samý závěr dokazuje nepřítomnost člověčího drndání. Drze a troufale jsem se vypravil do míst jež vlastně nejsou a nebudou k nalezení. Nejsou pro oko člověka a ten je v dokonalosti zamlčení po staletí míjí. Nejsou pro nikoho. Ani pro pleticháře k zneužití, vyhandlování...kopytem sem, kopytem tam, kůži za kůži...


Drzost a troufalost se mě vzápětí nevyplatila. Ve vše prostupujícím žáru se mě na fotoaparátu odchlípl grip (jak jen se po Slovensky řekne "odchlípl" fakt už nevím snad nedojde k nějakému skandálnímu posunu). Po chvíli se v té horké pláni, tetelícím se vzduchu zamihotala fata morgána. Vypadalo to jako ty hodiny od Salvatora Dalího. Místo těch hodin to byl ale málem po těle fotoaparátu stékající grip. Daň za moji troufalost nakonec slezla téměř celá a já strachy z větru, prachu a písku všude kolem, obnažené tělo zamotal i s tou černou omeletou do igelitu a uzavřel do brašny. Tady je také ten důvod, proč tu neuvidíte žádné další pokračování mých fotografií z pouště. A s Čedokem na  Wadi Rum také nepojedu. Jedno pouštní poučení stačí a rumu tu mají nakonec plné klimatizované regály a všichni už tam stejně byli a celé seriály přivezli, nikoli pod inspirací to stejné mleli. 

24 září 2019

GRETA DESIGN


Interierový ECO Design

Od inspirace k návrhu / Produktová fotografie

Ucelená řada s pozitivním vlivem na kognitivní funkce 

Realizace zcela bez technologií s negativním vlivem na životní prostředí

Výroba z odpadu posbíraného ve všech světových řekách a mořích

Zcela recyklovatelný výrobek 



21 září 2019

DOG FANTASY LANDSCAPE

Dlouho jsme tohle s psicí nacvičovali. Ona je anglická, konzervativní a jen tak něčím se nenechá omotat...



Nakonec to vyšlo. Už mě docházely baterky a málem jsem to vzdal. Krajinářská fotografie je prostě psina...

Hlavně se nenechte ochočit, vytočit nebo ....



Když jsme přišli domů, andaluský pes Atomis se nad prázdnými miskami krutě psici vysmíval hledící a vyjící, a odporem se chvějící, na měsícem ozářenou, na zdi pověšenou, do zlatého rámu vsazenou, velkou pohlednici, úžasnou, turistickou..alpskou, možná tatranskou, možná hezky československy toskánskou..


A když už jsem tedy zmínil turistiku, pohlednice, Československo a Tatry, tak tohle je digitalizovaný diapozitiv z výletu zřejmě v roce 1986 do tehdy Československých Tater :-)





18 září 2019

MOAB

Ne, dnes nenapíšu mnoho slov. Jen poznamenám, že tuhle fotografii jsem tu chtěl mít. Mlčení nad pátou Mojžíšovou...


12 září 2019

S kůží na trh...

To se mě to nezávisle nahlíží na dění na DA, řekne si mnohý čtenář a aktivní účastník tamního dění. Ano je to tak. Ta nezávislost vede k určitému odstupu a nahlížení je méně emotivní a o to více racionální. Navíc odsouzený na doživotí se nemusí dívat nikam dopředu s jakýmkoli osobním očekáváním.

Před prázdninami se na DA už zdálo jasněji. Jako by se narýsovala a už i stabilizovala cesta vedoucí ke galerii která je pro Fotografy. Pro koho jiného by také měla být. Pro ne fotografy má  zábavných platforem provozovatel pod svojí hlavičkou dost. Nějak se ale během prázdnin situace zašmodrchala a vrátila o tři čtyři roky zpět. A vlastně neduhy vyvřely s o to větší intenzitou, o to fatálněji.

Byl jsem dlouholetým účastníkem tamní dějů a snad tu situaci znám až do personálních kořenů. Jak proběhl atentát na předprázdninovou DA tu už popisovat nebudu. Jak to tam teď vypadá už ani nemá smysl víc rozebírat. Stačí se podívat den co den a stačí zachytit i to co se průběžně beze stopy maže. Maže tak, že někteří pro jen kolemjdoucí málem vypadají jak tvůrci lepších časů DA. 

Mnozí si kladou otázku co tedy dál. Nevyhnula se ani mé kolem jdoucí osobě.

Tedy jdu s kůži na trh a popíšu pár základních kroků o kterých si myslím, že ve své kompletnosti znamenají změnu. A to změnu k lepšímu. Minimálně změnu vyloučením neosvědčených parametrů.




1- Zcela paralyzovat a to co nejdříve účastníka jménem účtu Funion. A to smazáním účtu.

2- Zcela paralyzovat a to co nejdříve a s platností minimálně do konce letošního kalendářního roku účastníka který ZDE 8.9.2019 v 18:09 prohlásil (až po několika dnech bylo beze stopy uklizeno)

 "JO, některé krysy už loď opustily, byť se ještě nepotápí a ty zbylé (?), to se uvidí".

 Navíc mimo mnoha dalších jeho úvah je tu stále platná žlutá karta, která mu byla udělena ZDE.


3- Tady v tomto bodě jsem chtěl rozepsat efektivní činnost moderátorů. Když jsem si uvědomil skutečný dopad předchozích dvou bodů na kultivaci DA, spíš se nabízí místo popisu činnosti ujištění, že při realizaci předchozích dvou bodů bude jejich zásahů potřeba v tak minimální míře, že lze jejich počet (moderátorů) snížit na provozní minimum a likvidaci případných ničemností opatřit lhůtou "do čtyřiceti osmi hodin". Nikoli však bez zanechaných stop jak se teď stalo ničemnou realitou. Naopak pokud nutno zasahovat a mazat, pak zcela transparentně a s použitím možné blokace účtu delikventa třeba na dobu jednoho měsíce. Při té řídkosti by to nemělo být až tak náročné a složité. 

4- Vystřídat autora článků "Fotografie týdne". Tady myslím platí násobně "změna je život" a s akcentem na to, že se jedná o články pro fotografický web.

5- Po uvedení předchozích a následujících opatření v život, tak asi po měsíci obeslat ty Fotografy a Fotografky co odešli aby zvážily návrat. A popsat jim k jakým změnám došlo s pokorou a jistotou, že oni máslo na hlavě nemají.

6- Obdarovaného TADY tou kočičkou zbavit veškeré agendy Galerie DA a to důsledně a bez odkladů. V tomto směru se dobrovolnosti meze nekladou. Bod šest je klíč. Po těch všech dlouhodobých zkušenostech je to odemykání dveří, aby se DA postupně stala přístavištěm fotografů. Přístavišť cvakalů je po webu dost. Tedy je to i hra o pozitivní výlučnost. Komunita Fotografů je prostě něco jiného než komunita sázkařů na Velkou pardubickou. Komunita Fotografů používá vlastní jazyk a je třeba mu naslouchat a rozumět. Byť je to občas dost drsné naslouchání.

Byly by i další body. Pokud ale se uvedou v život ty body předcházející, ty další body co z toho vyplynou se už budou realizovat v poněkud jiném ovzduší a ne jako kroky poslední záchrany.

Tolik můj názor nezaujatého diváka DA se zkušeností, že tlusté (na barvě nezáleží) čáry nikam
nevedou...


04 září 2019

Poslední sezona a to nejen....


Poslední sezona

Tři kočky býval základ. Jednu během roku přejelo auto, jedna se i na několik měsíců zatoulala a jedna se stala trvalkou. Každoroční obměna a doplnění stavu jakou součást života běhu. Vnučky dlouho netušily, že přebytečná koťátka topí  na zahradě v sudu. Když se to dověděly, dlouho nemohly babičce odpustit a trpkost se do jejich vztahů vkrádala. Jak vyrůstaly, postupně mizela a přibývalo pochopení.


Hroznové víno bývalo její chloubou. Na jednom domě bílé, na druhém modré. Celoroční starost, kterou tavila v radost a rozdávala v košatých nádobách.



Zahrada. Celoroční práce. Ta příjemná i ta méně. Až oči někdy pálily a ruce v kloubech hořely únavou.



Jak léta přibývala, přibývala podpora farmaceutickým firmám. I tentokrát to vypadalo spíš na nějaký ten tlak a nějakou kloubovou, mastí řešitelnou patálií spojenou s popovídáním si s paní doktorkou Bohunkou.



To popovídání ale tentokrát postrádalo obvyklou vizi vážící se k jejímu věku. Po Bohunce následovalo povídání s jinou paní doktorkou. A za krátko poležení ve čtvrtém patře a mnohá vyšetření. A pak návrat domů s pro ní neuvěřitelnou podporou farmaceutických firem.



Knedlíky s jablky ze svého sadu. V tom ji i tak nic nemohlo zabránit.



A tahle fotografie se jmenuje "Poslední sezóna". Název dostala asi osm měsíců po téhle výsadbě.



Po těch osmi měsících se dny krátily, noci přibývalo. A navíc ještě tohle, aby toho všeho nebylo málo.



Pak se už po několikáté vrátila do čtvrtého patra k paní doktorce. Bez lístku zpátečního. A já do dnešního dne neměl odvahu tyhle fotografie dát k nakouknutí...a vůbec si nejsem jistý, jestli ta odvaha není jen nepatřičnou iluzí.








Fotografie, co (spíš) nepatří do (veřejné) Galerie

Mám velmi rozpačitý pocit z občasného zveřejňování fotografií lidí, věkem už ke konci jdoucích, často evidentně v trvalé péči lékařů, imobilních, ztrácejících půdu pod nohama, či naopak připravených k fotografování, jako sousto zaručeného zájmu, předložené následně těm, co o dotyčném nevědí vůbec nic. A tím co jsem teď napsal nic nebalím do jednoho zavrženíhodného balíčku. Naopak. Snažím se rozlišovat. Zkoumat pohnutky, způsoby následného prezentování. Od pouze rodinného kruhu, známým co ji či jeho znají (mnohdy pak už v čase minulém), či jako součást textů, které nemají s jakousi sebe prezentací především samotného fotografa nic moc společného. Až třeba po knihu o životě toho či onoho, nebo o životě v nějaké komunitě či společenství. Asi jako nejméně relevantní mě přijde vystavování takových fotografií bez dalších atributů na sociálních sítích či různých veřejných galeriích amatérských fotografů. Tam existuje důvodů pomalu. A případné diskuze o kompozici či technickém zpracování asi žádným relevantním důvodem nejsou (i když nikdy, neříkej nikdy platí i tady).

Napadla mě ale v této souvislosti i jiná poloha. Opačná. Kdy ty obyčejné, často technicky nevydařené a kompozičně pochybné fotografie co jich plodíme každý den, každý týden, každý měsíc, rok co rok, jak možnosti digitálního fotografování zaplavují naše pevné i externí disky mohou mít svoji platnost, důležitost, svojí relevanci. Jak se přimykají k samotné podstatě fotografie. Tedy média jako takového. Jak tyhle mnohdy na první pohled neúžasné fotečky mohou fungovat jako nosiče slunce do unavených, často zemdlelých a jen málo si pamatujících duší. Jak často zamlklému člověku dokáží provětrat mysl, alespoň na chvíli nastartovat běhy o kterých už vlastně ani jeho čas, časem zavátý nic nevěděl. Tedy právě těm, které občas fotografujeme ve smyslu předchozího odstavce.

No a tak vkládám dvě fotografie, jako příklad, kdy prosté snímky, přinesené v tabletu dokázaly vybavit vzpomínky, potkat se s těmi se kterými se už asi nikdy nepotkají a vyladit duši jako málo co jiného. Ošidné je to v tom, že nám, co pak odcházíme často vázne hlas, tají se dech. Polykáme slova. Víme totiž to co ty momentálně vyladěné duše nevědí. Nelžeme a tak nezbývá než přehazovat věty a slova a polykat hořké kapky maskované úsměvem.






Za vysmátým koněm...

Zubí se na nás málem už zcela nahoře, už třetí den mezi "Nejlepšími snímky za poslední tři dny" jak se hrdě TOP na DA nazývá. Tedy v Digiaréně. Tedy pokud si někdo udělal tak dokonalé prázdniny a DA ty dva měsíce vynechal, nebo tam nikdy nebyl a uvažuje že třeba tam by být chtěl a pamatuje, jak vypadala DA před horkým létem, pak to asi chce nějakou rychlou orientaci, nějaké záchytné body mírnící pochopitelnou nejistotu, zda je to skutečně DA, nebo došlo k nějakému přesměrování na jiné internetové stránky. V tom případě by jako průvodce nového génia loci DIGIARENY mohla posloužit páteř sestávající z následujících, abecedně řazených.

Jfunion
Lutonský
Pibil
vhumanik
Vrážel

Kdo se bude této páteře držet, ušetří si mnohá nedorozumění, překvapení (s vysmátým zajícem jen okrajově souvisejícími)... a pobyt na DA se mu logicky stane nesmazatelným přínosem (i když to třeba hned nedocení) po celý nový školní rok 2019/2020. To co doceníme později stává se přece vždy trvalejším a víc rezonuje, víc rozechvívá.....